• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • NCERT Solutions
    • NCERT Books
  • Class 10
  • Class 9
  • Class 8
  • Class 7
  • Class 6
  • Class 11
  • Class 12
  • MCQ Questions
    • CBSE MCQ

Learn Insta

RD Sharma Solutions , RS Aggarwal Solutions and NCERT Solutions

  • Extra Questions
  • CBSE Notes
  • RD Sharma Solutions
    • RD Sharma Class 12 Solutions
    • RD Sharma Class 11 Solutions
    • RD Sharma Class 10 Solutions
    • RD Sharma Class 9 Solutions
    • RD Sharma Class 8 Solutions
  • RS Aggarwal Solutions
    • RS Aggarwal Solutions Class 10
    • RS Aggarwal Solutions Class 9
    • RS Aggarwal Solutions Class 8
    • RS Aggarwal Solutions Class 7
    • RS Aggarwal Solutions Class 6
  • ML Aggarwal Solutions
    • ML Aggarwal Class 10 Solutions
    • ML Aggarwal Class 9 Solutions
    • ML Aggarwal Class 8 Solutions
    • ML Aggarwal Class 7 Solutions
    • ML Aggarwal Class 6 Solutions
  • English Grammar
    • English Summaries
    • Unseen Passages

RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C

July 9, 2018 by Raju

RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C

These Solutions are part of RS Aggarwal Solutions Class 7. Here we have given RS Aggarwal Solutions Class 7 Chapter 17 Constructions Ex 17C.

Other Exercises

  • RS Aggarwal Solutions Class 7 Chapter 17 Constructions Ex 17A
  • RS Aggarwal Solutions Class 7 Chapter 17 Constructions Ex 17B
  • RS Aggarwal Solutions Class 7 Chapter 17 Constructions Ex 17C
  • RS Aggarwal Solutions Class 7 Chapter 17 Constructions CCE Test Paper

Mark (✓) against the correct answer in each of the following:
Question 1.
Solution:
(c) Supplement of 45° is 135°
135°+ 45° = 180°

Question 2.
Solution:
(b) Complement of 80° is 10°
10° + 80° = 90°

Question 3.
Solution:
(b) The angle is its own complement.
The measure of the angles will be 45° (45° + 45° = 90°)

Question 4.
Solution:
(a) The angle is one-fifth of its supplement
Let angle be x, then
x + 5x = 180°
⇒ 6x = 180°
⇒ x = 30°
Angle is 30°

Question 5.
Solution:
(b) Let angle is x
Then its complement angle=x-24° But x + x- 24° = 90°
⇒ 2x = 90° + 24° = 114°
⇒ x = 57°
The required angle is 57°

Question 6.
Solution:
(b) Let required angle = x
Then its supplement angle = x + 32
But x + x + 32° = 180°
⇒ 2x = 180° – 32 = 148°
⇒ x = 74°
Required angle = 74°

Question 7.
Solution:
(c) Two supplementary angle are in the ratio = 3 : 2
Let first angle = 3x
Second angle = 2x
But 3x + 2x = 180°
⇒ 5x = 180°
⇒ x = 36°
Smaller angle = 2x = 2 x 36° = 72°

Question 8.
Solution:
(b) In the figure ∠BOC = 132°
But ∠AOC + ∠BOC =180° (Linear pair)
⇒ ∠AOC + 132° = 180°
⇒ ∠AOC = 180° – 132° = 48°

Question 9.
Solution:
(c) In the figure, ∠AOC = 68°
But ∠AOC + ∠BOC = 180° (Linear pair)
⇒ 68° + x = 180°
⇒ x = 180° – 68° = 112°

Question 10.
Solution:
(b) In the figure,
AOB is a straight line
∠AOC + ∠BOC = 180° (Linear pair)
⇒ 2x – 10° + 3x + 15° = 180°
⇒ 5x = 180° + 10° – 15° = 175°
⇒ x = 35°
x = 35

Question 11.
Solution:
(d) In the figure,
AOB is a straight line
∠AOC + ∠COD + ∠DOB = 180°
⇒ 55° + x + 45° = 180°
⇒ x + 100° = 180°
⇒ x = 180° – 100° = 80°

Question 12.
Solution:
(a) AOB is a straight line
x + y = 180°
But 4x = 5y
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 1

Question 13.
Solution:
(b) AB and CD intersect each other at O and ∠AOC = 50°
∠BOD = ∠AOC = 50° (Vertically opposite angles)

Question 14.
Solution:
(a) AOB is a straight line
∠AOC + ∠COD + ∠DOB = 180°
⇒ 3x – 8° + 50° + x + 10° = 180°
⇒ 4x = 180° + 8° – 50° – 10°
⇒ 4x = 128°
⇒ x = 32°

Question 15.
Solution:
(b) In ∆ABC, side BC is produced to D
∠ACD = 132° and ∠A = 54°
Ext. ∠ACD = ∠A + ∠B
⇒ 132° = 54° + ∠B
⇒ ∠B = 132° – 54° = 78°

Question 16.
Solution:
(c) In ∆ABC,
Side BC is produced to D
∠A = 45°, ∠B = 55°
Ext. ∠ACD = ∠A + ∠B = 45° + 55° = 100°

Question 17.
Solution:
(b) In ∆ABC, side BC is produced to D
∠ABC = 70° and ∠ACD = 120°
Ext. ∠ACD = ∠BAC + ∠ABC
⇒ 120° = ∠BAC + 70°
⇒ ∠BAC = 120° – 70° = 50°

Question 18.
Solution:
(c) In the figure,
∠AOB = 50°, ∠BOC = 90°
∠COD = 70°, ∠AOD = x.
But ∠AOB + ∠BOC + ∠COD + ∠DOA = 360° (Angles at a point)
⇒ 50° + 90° + 70° + x = 360°
⇒ 210 + x = 360°
⇒ x = 360° – 210°
⇒ x = 150°

Question 19.
Solution:
(c) In the figure,
Side BC of ∆ABC is produced to D
CE || BA is drawn
∠A = 50° and ∠ECD = 60°
AB || CE
∠ABC = ∠ECD (corresponding angle) = 60°
But in ∆ABC,
∠A + ∠B + ∠ACB = 180° (Angles of a triangles)
⇒ 50° + 60° + ∠ACB = 180°
⇒ ∠ACB = 180° – 50° – 60° = 70°

Question 20.
Solution:
(b) In ∆ABC,
∠A = 65°, ∠C = 85°
But ∠A + ∠B + ∠C = 180° (Angles of a triangle)
⇒ 65° +∠B+ 85° = 180°
⇒ 150° + ∠B = 180°
⇒ ∠B = 180° – 150° = 30°

Question 21.
Solution:
(d) Sum of angles of a triangle = 180°

Question 22.
Solution:
(c) Sum of angles of a quadrilateral = 360°

Question 23.
Solution:
(b) In the figure, AB || CD
∠OAB = 150°, ∠OCD = 120°
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 2
From O, draw OE || AB or CD
AB || DE
∠OAB + ∠AOE =180°
⇒ 150° + ∠AOE = 180°
⇒ ∠AOE = 180° – 150° = 30°
Similarly DE || CD
∠EOC + ∠OCD = 180°
⇒ ∠EOC + 120° = 180°
⇒ ∠EOC = 180° – 120° = 60°
Now ∠AOC = ∠AOE + ∠EOC = 30° + 60° = 90°

Question 24.
Solution:
(a) In the given figure,
PQ || RS,
∠PAB = 60° and ∠ACS = 100°
PQ || RS
∠ABC = ∠PAB (alternate angles) = 60°
But Ext. ∠ACS = ∠BAC + ∠ABC
⇒ 100° = ∠BAC + 60°
⇒ ∠BAC = 100° – 60° = 40°

Question 25.
Solution:
(c) In the figure, AB || CD || EF
∠ABG =110° and ∠GCD = 100°
∠BGC = x°
AB || EF
∠ABG + ∠BGE = 180°
⇒ 110° + ∠BGE = 180°
⇒ ∠BGE = 180° – 110° = 70°
Similarly CD || EF
∠GCD + ∠CGF = 180°
⇒ 100° + ∠CGF = 180°
⇒ ∠CGF = 180° – 100° = 80°
But ∠BGE + ∠BGC + ∠CGF = 180°
⇒ 70° + x + 80° = 180°
⇒ 150° + x = 180°
⇒ x = 180° – 150° = 30°

Question 26.
Solution:
(d) Sum of any two sides of a triangle is always greater than the third side

Question 27.
Solution:
(d) The diagonals of a rhombus always bisect each other at right angles.

Question 28.
Solution:
(c) In ∆ABC, ∠B = 90°
AB = 5 cm and AC = 13 cm
But AC² = AB² + BC² (By Pythagoras Theorem)
⇒ (13)² = (5)² + BC²
⇒ 169 = 25 + BC2
⇒ BC² = 169 – 25 = 144 = (12)²
BC = 12 cm

Question 29.
Solution:
(c) In ∆ABC, ∠B = 37°, ∠G = 29°
But ∠A + ∠B + ∠C = 180° (angles of a triangle)
⇒ ∠A + 37° + 29° = 180°
⇒ ∠A + 66° = 180°
⇒ ∠A = 180° – 66° = 114°

Question 30.
Solution:
(c) The ratio of angles of a triangle is 2 : 3 : 7
But sum of angles of a triangle = 180°
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 3

Question 31.
Solution:
In ∆ABC,
Let 2∠A = 3∠B = 6∠C = x
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 4

Question 32.
Solution:
(a) In ∆ABC,
∠A + ∠B = 65°, ∠B + ∠C = 140°
∠A = 65°
∠C = 140° – ∠B
But ∠A + ∠B + ∠C = 180° (Angles of a triangle)
⇒ 65° – ∠B + 140° – ∠B + ∠B = 180°
⇒ 205° – ∠B = 180°
⇒ ∠B = 205° – 180° = 25°

Question 33.
Solution:
(b) In ∆ABC, ∠A – ∠B = 33°
and ∠B – ∠C = 18°
∠A = 33° + ∠B and ∠C = ∠B – 18°
But ∠A + ∠B + ∠C = 180°
⇒ 33° + ∠B + ∠B + ∠B – 18° = 180°
⇒ 3∠B = 180° – 33° + 18° = 165°
⇒ ∠B = 55°

Question 34.
Solution:
(c) In ∆ABC
∠A + ∠B + ∠C= 180° (Sum of angles of a triangle)
But angles are (3x)°, (2x – 7)° and (4x – 11)°
3x + (2x – 7) + (4x – 11)° = 180°
⇒ 3x + 2x – 7 + 4x – 11° = 180°
⇒ 9x – 18° = 180°
⇒ 9x = 180° + 18° = 198°
⇒ x = 22°

Question 35.
Solution:
(c) ∆ABC is a right angled, ∠A = 90°
AB = 24 cm, AC = 7 cm
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 5
but BC² = AB² + AC²
⇒ BC² = (24)² + (7)² = 576 + 49 = 625 = (25)²
BC = 25 cm

Question 36.
Solution:
(b) Let AB is a ladder and A is the window
BC = 15 m, AC = 20 m
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 6
Now in right ∆ABC
AB² = BC² + AC² = (15)² + (20)² = 225 + 400 = 625 = (25)²
AB = 25 m
Length of ladder = 25 m

Question 37.
Solution:
(a) Let AB and CD are two poles such that
AB = 6 m, CD = 11 m
and distance between two poles BD = 12m
From A, draw AE || BD
AE = BD = 12m
CE = CD – ED = 11 – 6 = 5 m
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 7
Now in right ∆AEC
AC² = AE² + CE² = (12)² + (5)² = 144 + 25 = 169 = (13)²
AC = 13 m
Distance between tops of poles = 13 m

Question 38.
Solution:
(d) ∆ABC is an isosceles triangle
∠C = 90°,
AC = 5 cm
BC = AC = 5 cm
RS Aggarwal Class 7 Solutions Chapter 17 Constructions Ex 17C 8
In right ∆ABC
AB² = AC² + BC² = (5)² + (5)² = 25 + 25 = 50 = 2 x 25
AB = √(2 x 25) = 5√2 cm

Hope given RS Aggarwal Solutions Class 7 Chapter 17 Constructions Ex 17C are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

Filed Under: CBSE Class 7 Tagged With: Class 7 Maths RS Aggarwal Solutions, Maths Class 7 RS Aggarwal Solutions, Maths RS Aggarwal Solutions Class 7, RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions, RS Aggarwal Maths Solutions Class 7

Primary Sidebar

  • Maths NCERT Solutions
  • Science NCERT Solutions
  • Social Science NCERT Solutions
  • English NCERT Solutions
  • Hindi NCERT Solutions
  • Physics NCERT Solutions
  • Chemistry NCERT Solutions
  • Biology NCERT Solutions
RS Aggarwal Solutions RD Sharma Solutions
RS Aggarwal Class 10 RD Sharma Class 10
RS Aggarwal Class 9 RD Sharma Class 9
RS Aggarwal Class 8 RD Sharma Class 8
RS Aggarwal Class 7 RD Sharma Class 11
RS Aggarwal Class 6 RD Sharma Class 12

Recent Posts

  • CBSE Sample Papers 2021-2022 Term 1 and Term 2 PDF Download for Class 12, 11, 10, 9, 8, 7, and 6 | CBSE Marking Scheme Class 1 to 12 & Question Papers
  • CUET 2022 Exam: Latest Updates, Application Form, Registration, Eligibility, Exam Date & Pattern, Syllabus, Colleges, etc.
  • CBSE Sample Papers for Class 11 Political Science with Solutions 2021-2022 Term 1 & Term 2
  • CBSE Sample Papers for Class 11 History with Solutions 2021-2022 Term 1 & Term 2
  • MCQ Questions with Answers for Class 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, and 1 all Subjects
  • MCQ Questions for Class 12 with Answers All Subjects
  • MCQ Questions for Class 12 History with Answers Chapter Wise PDF Download
  • MCQ Questions for Class 12 Geography with Answers Chapter Wise PDF Download
  • MCQ Questions for Class 12 Business Studies with Answers Chapter Wise PDF Download
  • MCQ Questions for Class 12 Maths with Answers Chapter Wise PDF Download
DMCA.com Protection Status

Footer

CBSE Library
NCERT Library
NCERT Solutions for Class 12
NCERT Solutions for Class 11
NCERT Solutions for Class 10
NCERT Solutions for Class 9
NCERT Solutions for Class 8
NCERT Solutions for Class 7
NCERT Solutions for Class 6
ML Aggarwal Class 10 ICSE Solutions
Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions
CBSE Sample Papers
cbse
ncert
English Summaries
English Grammar
Biology Topics
Microbiology Topics
Chemistry Topics
Like us on Facebook Follow us on Twitter
Watch Youtube Videos Follow us on Google Plus
Follow us on Pinterest Follow us on Tumblr
Percentage Calculator

Copyright © 2022 Learn Insta